CCTV को पुरा रुप क्लोज्ड सर्किट टेलिभिजन हो। CCTV क्यामेरा हाम्रो लागि अतिरिक्त आँखा जस्तै हो। घरदेखि पसलसम्म र सडकका ट्राफिक सिग्नलसम्म जताततै सीसीटीभीको निगरानी छ। CCTV ले सार्वजनिक स्थानहरूको निगरानीमा सहयोग गर्छन्। सम्पत्तिको सुरक्षा र निरन्तर अनुगमन गर्न कार्यालयहरूमा सीसीटीभी क्यामेराहरू राखिन्छन्। सुरक्षा र निगरानी CCTV क्यामेराहरू मार्फत प्रदान गरिन्छ र फुटेजहरू हार्ड ड्राइभ/मिडियाहरूमा भण्डारण गरिन्छ जुन DVR (डिजिटल भिडियो रेकर्डिङ) प्रणालीहरूमा फिट हुन्छ। सीसीटीभी प्रणालीले गर्दा विभिन्न गतिविधिहरूको निगरानी र रेकर्ड गर्न सजिलो हुन्छ र भविष्यमा आवश्यक पर्दा पहुँच गर्न सकिन्छ।

किन मेटिन्छ CCTV फुटेज ?

CCTV फुटेज सामान्यतया हार्ड ड्राइभ, बाह्य हार्ड ड्राइभ वा क्लाउड सर्भरहरूमा भण्डारण गरिन्छ। केही अवस्थामा, रेकर्डिङहरू पनि हार्ड डिस्कहरूमा भण्डारण गरिन्छ जुन DVR मा राखिएको हुन्छ। धेरै जसो आधुनिक CCTV सँग DVR हुन्छ जसले लोकल हार्ड ड्राइभ वा क्लाउड सर्भरमा भिडियो फुटेज भण्डार गर्दछ। यद्यपि, पूर्वनिर्धारित सेटिङहरू अनुसार सामान्यतया १-महिना पुरानो भिडियो डेटालाई नयाँ भिडियो डेटासँग ओभरराईट गर्ने गरिन्छ। CCTV फुटेज स्वतः मेटाइनुको एउटा प्रमुख कारण यो हो। अर्को कारण जहाँ CCTV फुटेज स्वचालित रूपमा मेटाइन्छ जब भण्डारण प्लेटफर्म भरिएको छ र कुनै नयाँ डाटाको लागि ठाउँ हुदैन। तसर्थ, या त CCTV ले रेकर्डिङ रोक्छ वा पुरानो भिडियो डाटा ओभरराइट गर्दछ।

डिलिट र ओभरराईट कसरी फरक छ?

प्राविधिक रुपमा भन्नुपर्दा, डिलिट गरिएको कुनै पनि फाइल अझै पनि त्यहि फिजिकल सेक्टरमा अवस्थित हुन्छ जुन डिलिट पश्चात खाली भनी मार्क गरिएको हुन्छ र विभिन्न प्रकारको रिकभरी प्रविधि प्रयोग गरेर पुन: प्राप्त गर्न सकिन्छ। स्टोरेजको सिमितताले गर्दा थप फाइलहरू स्टोर गर्न पुरानो डाटालाइ ओभरराईट गरि नयाँ डाटा भण्डारण गरिन्छ। यसरि ओभरराईट गरिएको फाइलको पुन: प्राप्ति धेरै गाह्रो वा असम्भव हुन्छ, किनभने मूल डाटालाई नयाँ डाटाले प्रतिस्थापन गरिसकेको हुन्छ। तर यदि हार्ड ड्राइभ पूर्ण रूपमा ओभरराइट गरिएको छैन भने CCTV क्यामेरा हार्ड ड्राइभबाट भिडियो रिकभर गर्ने सम्भावना अझै हुन्छ। यसैले यदि तपाइँ डेटा/फुटेज फिर्ता चाहनुहुन्छ भने सामान्यतया यसलाई ओभरराईट नगर्न सल्लाह दिईन्छ ।

डिलिट गरिएका CCTV फुटेज कसरि पुन: प्राप्त गर्न सकिन्छ?

विधि 1: – ब्याकअपबाट

यदि तपाईंले CCTV फुटेजको लागि छुट्टै ब्याकअप भण्डारण गर्नुभएको छ भने तपाईंले त्यहाँबाट आवश्यक भिडियो फुटेज चयन गरी DVR हार्ड ड्राइभमा जान सक्नुहुन्छ। यदि ब्याकअप उपलब्ध छैन भने, विधि 2 अनुसार मेटाइएको CCTV फुटेज पुन: प्राप्त सकिन्छ।

विधि 2: – सफ्टवेयर प्रयोग गरेर

रेमो रिकभर जस्ता प्रोफेशनल CCTV डाटा रिकभरी टुल्सहरुले डीप स्क्यान सुविधाको साथ CCTV को भण्डारण ड्राइभ स्क्यान गर्दछ। यसले सफ्टवेयरलाई हटाइएको वा ओभरराइट गरिएका फाइलहरू पहिचान गर्न अनुमति दिन्छ र चयन गरिएको भण्डारण ड्राइभमा CCTV डाटा रिकभरी गर्दछ। MOV, AVI, 3GP, XVID, DIVX र MP4 जस्ता फाइलमा रेकर्ड गरिएका CCTV रेकर्डिङहरू रेमो रिकभर युटिलिटीबाट पुनः प्राप्त गर्न सकिन्छ। यस सफ्टवेयरले कुशलतापूर्वक कुनै पनि परिमार्जन बिना CCTV फुटेज रिकोभर गर्न सक्छ। यो सफ्टवेयर सबै नवीनतम Windows र Mac OS  संस्करणहरूमा उपलब्ध छ। यो सफ्टवेयर HDD, DVR, फ्ल्यास ड्राइभ, SD कार्ड आदि भण्डारण ड्राइभहरूमा मात्र प्रभावकारी हुन्छ। यो सफ्टवेयरबाट क्लाउड सर्भरबाट हराएको भिडियो फुटेज पुन: प्राप्त गर्न सकिँदैन। यस बाहेक अन्य विभिन्न रिकोभारी सफ्टवेयरहरुबाट CCTV फुटेज रिकोभर गर्न सकिन्छ।

CCTV फुटेज डिलिट हुनबाट बच्न सुझावहरू

  1. सधैं केहि अन्य हार्ड ड्राइभमा महत्त्वपूर्ण भिडियो फुटेज को ब्याकअप राख्नुहोस्
  2. जब तपाइँ भिडियो रेकर्डिङहरू गुमाउनुहुन्छ, तब फाइलहरूको ओभरराईटबाट बच्न CCTV/DVR हार्ड ड्राइभ प्रयोग गर्न बन्द गर्नुहोस्।
  3. Copy गर्ने प्रक्रियामा CCTV/DVR हार्ड ड्राइभ विच्छेद वा पावर बन्द नगर्नुहोस्
  4. हराएका/मेटाइएका भिडियो रेकर्डिङहरू पुनर्स्थापना गर्न तुरुन्तै CCTV रिकभरी टुल्स प्रयास गर्नुहोस्

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *